piątek, 15 marca 2013

Mały ptaszek a jak cieszy ogrodników http://ptasieogrody.pl/wiki/Ptaki_z_ogrodu





Wiadomości o zwierzętach

Najkorzystniejszymi siedliskami rozrodu gadów są te, które leżą na styku kilku różnych ekosystemów. Są to nasłonecznione obrzeża lasu przy suchych, częściowo bagnistych łąkach, najlepiej z oczkami wodnymi czy blisko brzegu rzeki, polany leśne, zagajniki, obrzeża leśne w sąsiedztwie łąk, polan, stawów, potoków, hal górskich, trawiaste łączki wśród kosodrzewiny na pograniczu hal.   :)
 Gady są w niebezpieczeństwie na ogromnych obszarach wszystkich kontynentów, gdyż kurczą się ich siedliska zwłaszcza duże, zwarte lasy, które ulegają fragmentacji, najczęściej nie mając nieodzownych korytarzowych połączeń za pośrednictwem łąk, zakrzewień, bagien, torfowisk.
                            

czwartek, 7 marca 2013

W ogrodzie kica zając :)

                                                                           ZAJĄC SZARAK 
                                                            

           Zając to roślinożerca średniej wielkości. Żyje na otwartych terenach porośniętych niewysoką roślinnością. Zasiedla pola, łąki, unika terenów podmokłych i leśnych. Żywi się nadziemnymi częściami roślin, jesienią także korzonkami. W Polsce bardzo pospolity, chociaż jego populacja ciągle maleje. 
                                
                   Zające są prześliczne i jak kicają :)
                                                                       

Płazy! :)

Żaby zielone - to sztucznie stworzona grupa systematyczna, w skład której wchodzą żaba śmieszka -żaba jeziorkowa -  i żaba wodna - Grupa ta powstała w opozycji do grupy Żab brunatnych, od których odróżnia żaby zielone między innymi zieleń dominująca w ubarwieniu, brak brunatnych plam skroniowych i silne związanie ze środowiskiem wodnym w stadium dorosłym. Rozróżnienie trzech gatunków żab zielonych jest bardzo trudne, ponieważ są one do siebie bardzo podobne. Dodatkowo mogą się ze sobą krzyżować rodząc płodne potomstwo. 


                                                               

                                                    

Co to za gady???

Gady -  to grupa zwierząt zmiennocieplnych dawniej zaliczanych w całości, jako gromada, do królestwa zwierząt. Obecnie klasyfikacja jest nieco inna, a w dodatku nie przez wszystkich akceptowana, pozostaniemy więc przy tej starej, powstałej dzięki Linneuszowi. Swój rozkwit gady mają już dawno poza sobą - w erze mezozoicznej. Obecnie żyją jedynie cztery rzędy tych zwierząt. Atawistyczny strach powoduje, że większość ludzi nie darzy gromady gadów sympatią. Trudno się zresztą dziwić - działają w nas pradawne mechanizmy obronne. Spotkanie człowieka z jadowitym wężem czy krokodylem w większości przypadków kończyło się bolesną konfrontacją. Wyjątkiem są tu może żółwie, które dawały się zjeść.
                                                                                         ZASKRONIEC ZWYCZAJNY :)                                                                                                

Latające zwierzęta w ogrodach

Motyle można zachęcić do rozmnażania się w ogrodzie, jeśli będzie w nim dużo pożywienia dla ich gąsienic. Większość samic składa jaja jedynie w miejscach, gdzie rośliny są wystawione na działanie pełnego słońca. Jeśli zatem chcemy mieć ogród pełen motyli, należy zostawić kilka kęp pokrzyw rosnących na słońcu. Jak sami widzicie, motyle w naszych ogrodach, niezwykle ubarwiają je i sprawiają, że każdy, nawet najmarniejszy ogród, pięknieje. :)